Dnes v poobednajších hodinách sa v našej škole uskutočnil zápis detí do 1. ročníka. Budúci prváčikovia prišli spolu s rodičmi a pred našimi pani učiteľkami ukázali všetko, čo vedia. Poznávali farby, tvary, čísla, písmenká, počítali, spájali, kreslili. Ich rodičom medzitým staršie žiačky ukázali priestory vynovenej školy a veru mnohí boli prekvapení, ako sa škola zmenila odvtedy, čo do nej sami chodili. Všetky deti dostali pamätný list a niektorým sa ani nechcelo odísť. Dúfame, že sa im u nás páčilo a tešíme sa na ne v budúcom školskom roku.
Novinky
Zápis do 1. ročníka
- 11
Nové číslo školského časopisu
Veľkonočné tvorivé dielne 2024
S príchodom jari a blížiacich sa Veľkonočných sviatkov sa naša škola premenila na miesto plné farieb, zábavy a radosti. Žiaci, učitelia aj rodičia sa dnes stretli na tvorivých dielňach. Tí, ktorí prišli, mohli si vytvoriť originálne veľkonočné pozdravy, ozdobiť vajíčka servítkovou technikou, vyrobiť si krásne jarné papierové dekorácie či ozdobiť medovníky sladkou farebnou polevou. Dnešné popoludnie bolo plné inšpirácií, umeleckej tvorivosti a kreativity. Veríme, že v dnešnej dobe, keď je život často rýchly a stresujúci, boli naše tvorivé dielne miestom, kde ste na chvíľu zabudli na každodenné starosti a mohli ste pracovať na niečom, čo vás skutočne baví a napĺňa.
46
Olympiáda ľudských práv
Ľudské práva patria všetkým ľuďom bez ohľadu na rasu, pohlavie, národnosť, etnický pôvod, jazyk, náboženstvo alebo iné postavenie. Medzi ľudské práva patrí právo na život a slobodu, sloboda názoru a prejavu, právo na prácu a vzdelanie a mnohé ďalšie. Na tieto práva má nárok každý bez rozdielu. Aj toto a ešte omnoho viac vedia žiaci našej školy o ľudských právach. Preto si mohli porovnať svoje vedomosti, zručnosti i rýchlosť na školskom kole Olympiády ľudských práv. Za každú triedu súťažilo štvorčlenné družstvo. Žiaci odpovedali na testové otázky, riešili osemsmerovku, spájali obrázky práv dieťaťa, pomenovávali symboly rôznych ľudskoprávnych organizácií, spájali citáty a nakoniec nechýbali ani bonusové otázky. Najúspešnejšie boli šiestačky a hneď za nimi sa umiestnili deviataci. Na treťom mieste skončili ôsmaci, no nezabudnime ani na šikovné siedmačky a piatakov, ktorí za ostatnými vôbec nezaostali a bolo vidno, že sa poctivo pripravili.
18
Hodina prvouky v 1. triede
Prváci si v rámci projektu Zelený svet rastlín, zasadili vlastné semienka. Tento praktický projekt im umožní sledovať zázrak prírody priamo pred ich očami. S nadšením a zvedavosťou naplnili kvetináče zeminou a vložili do nich semienka. Každý deň si budú všímať, ako ich rastlinky pomaly klíčia a rastú. Tento projekt nie je len o pestovaní rastlín, ale aj o pestovaní zvedavosti a lásky k prírode.
2
Svetový deň vody v našej škole
V piatok 22. marca sme si v našej škole dôstojne pripomenuli Svetový deň vody. V tento deň sme zdôraznili význam vody pre život a potrebu jej ochrany pre budúce generácie. Študenti a učitelia prišli do školy oblečení v modrých farbách, symbolizujúcich čistotu a dôležitosť vody. V priebehu dňa sme sa zaviazali piť iba vodu, čím sme ukázali, že voda je základom nášho každodenného života a zdravia. Okrem toho sme diskutovali o rôznych spôsoboch, ako môžeme šetriť vodou a chrániť vodné zdroje.
3
Projekt "Naša obec" v 6. triede
Projekt “Naša obec” na hodine občianskej náuky v 6. triede bol skvelou príležitosťou pre žiakov, aby sa dozvedeli viac o histórii aj súčasnosti našej obce. Pracovali v skupinách, spolupracovali na hľadaní informácií, písaní textov, či kreslení obrázkov. Mohli sa učiť jeden od druhého a spoločne vytvárať komplexný obraz o svojej obci. V škole svoju prácu prezentovali pred ostatnými spolužiakmi.
3
Burza kníh
Marec je výnimočný mesiac, ktorý je na Slovensku známy ako mesiac knihy. Táto tradícia sa začala v roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu, významného slovenského buditeľa a milovníka kníh. V marci sa konajú rôzne podujatia zamerané na podporu čítania a čitateľskej gramotnosti. V našej škole sme včera pripravili výstavu kníh spojenú s predajom. A dnes sa zasa uskutočnila burza kníh. Žiaci priniesli knihy, ktoré už prečítali a vymenili si ich s ostatnými. Svojich nových majiteľov našlo množstvo krásnych a zaujímavých kníh.
9
Jarné tvorenie v 2. triede
"Trošku vody za golier, pár vajíčok na tanier. Pár šibnutí po zadku veľa zdravia ku sviatku." Jarné obdobie je plné farieb, nového života a veselosti. Deti sa môžu zapojiť do rôznych tvorivých aktivít, ktoré nielenže rozvíjajú ich jemnú motoriku, ale aj podporujú ich predstavivosť. Tu je niekoľko nápadov na jarné tvorenie, ktoré využili naši druháci - veľkonočné pozdravy, farbenie vajíčok, pestrá sliepočka a omaľovánky.
45
Beseda so spisovateľkou Zdenkou Lacikovou
Keďže marec je nielen prvým jarným mesiacom, ale aj mesiacom knihy, privítali sme v našej škole milú návštevu. Prišla medzi nás pani spisovateľka, autorka 18 básnických zbierok, Zdenka Laciková. Porozprávala nám niečo o svojich literárnych začiatkoch, o svojej tvorbe, ale prezradila aj to, kde hľadá inšpiráciu a na čom v súčasnosti pracuje. Veríme, že jej návšteva bude pre mnohých inšpirujúca a posmelí ich vo vlastnej literárnej tvorbe. Ešte raz ďakujeme za návštevu.
9
Talentárium na cestách ...
Predprázdninovú sobotu sme strávili v Bratislave návštevou Michalskej veže a Múzea dopravy. Múzeum dopravy sa nachádza v priestoroch prvej bratislavskej stanice parostrojnej železnice z 19. storočia. Dokumentuje históriu cestnej, železničnej i vodnej dopravy na Slovensku. Na Michalskej veži sme sa dozvedeli o jej histórii a zároveň nám boli odhalené mnohé zmeny ,ktorými prešla počas nedávnej rekonštrukcie. Mali sme z nej krásny výhľad na mesto. Samozrejme, nechýbala tradičná obedná pauzička v McDonalde.
25
Tretiaci prezentovali projekt MOJA OBEC
Na hodine vlastivedy, v rámci tématického celku - MOJA OBEC, si tretiaci pripravili pekné projekty, ktoré odprezentovali svojim spolužiakom. V projektoch spomenuli významných rodákov, či historické pamiatky svojej obce.
5
Výchovný koncert - divadielko Múdry Maťko a blázni
V rámci výchovného koncertu sme si pozreli rozprávku Múdry Maťko a blázni, ktorú na motívy Pavla Dobšinského spracovali a zahrali dvaja herci z Potulného divadla. Bola to vtipná a poučná rozprávka o tom, ako múdry Maťko hľadal nevestu a stretával po ceste samých bláznivých a hlúpych ľudí. Svojou múdrosťou príšiel nielen k neveste, ale aj k dobrému zárobku. Rozprávku sprevádzali pesničky v sprievode heligónky. Žiaci sa veľmi zabávali, smiali sa, tlieskali a spievali spolu s hudobníkmi. Bolo to zábavné a zároveň vzdelávacie predstavenie, ktoré nám priblížilo svet rozprávok a hudby.
17
Obvodné kolo Hurbanovho pamätníka v Kútoch
Dňa 27.februára 2024 sa uskutočnilo obvodné kolo v recitačnej súťaži Hurbanov pamätník v Kútoch. Našu školu reprezentovali Nely Khúlová z 3. triedy, Nela Šefčovičová zo 7. triedy a Zara Kotrčová z 8.triedy. Nela Šefčovičová bola v kategórii poézia ocenená 3. miestom a Zara Kotrčová získala v kategórii próza 2. miesto. Blahoželáme!
3
Výber z prváckej tvorby...
Na hodinách výtvarnej výchovy, počas celej zimy, naši prváci usilovne pracovali. Ponúkame vám prehľad ich krásnych prác. Veríme, že vás zaujmú a potešia nejedno oko.
22
List anglickému kráľovi...
Žiaci 6. triedy spolu s p. učiteľom Koczúrom napísali list britskému kráľovi Karolovi III.
Pochod Turkov v dedine a program pre dôchodcov
Fašiangový program našich žiakov potešil aj všetkých obyvateľov pri pochode turkov a masiek po dedine. Nezabudli sme ani na seniorov. Spestrili sme im ich výročnú členskú schôdzu JDS v kultúrnom dome.
30
Fašiangy v škole
Fašiangy sú obdobie veselosti, hojnosti a zábavy, ktoré trvá od Troch kráľov až do Popolcovej stredy. Obdobie fašiangu je plné veselia, karnevalov, výdatného jedla, vyprážaných sladkých šišiek a fánok. Jednou z najznámejších a najstarších tradícií je tanec turkov, ktorý sa zachoval najmä na Záhorí. Populárne je aj pochovávanie basy - symbolický smútočný obrad, ktorým sa končia fašiangy a začína pôst. Obe tieto tradície sú plné humoru, hudby a tanca. Aj v našej škole dbáme o zachovávanie týchto tradícií. Štvrtáci a piataci pod vedením pani učiteľky Polákovej nacvičili tanec turkov. Žiaci sa naučili text piesne a choreografiu, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Pani učiteľka Cintulová so šiestačkami, siedmačkami a chlapcami z deviny zase nacvičili pochovávanie basy. Dievčatá robili plačky, ktoré nariekali nad basou, chlapci predstavovali miništranta a kňaza, ktorý čítal modlitby a požehnania. Basa sa symbolicky pochovala, pretože počas pôstu nemôže hrať. V posledný deň fašiangu predviedli svoje výkony spolužiakom, učiteľom a rodičom, ktorí ich odmenili veľkým potleskom a pochvalou.
34
Hurbanov pamätník
Na našej škole sa uskutočnilo školské kolo súťaže Hurbanov pamätník dňa 13. februára 2024. Zúčastnilo sa ho 20 recitátorov z rôznych tried, ktorí si pripravili výber z diel slovenských aj svetových autorov. Prednášali básne aj prózu. Svojimi recitačnými výkonmi nás očarili a pobavili, ale aj zamysleli a dojali. Odborná porota, ktorú tvorili naši učitelia slovenského jazyka a literatúry, mala ťažkú úlohu vybrať najlepších z nich. Po dlhom rozhodovaní vyhlásila výsledky v jednotlivých kategóriách.
1. kategória: 1.miesto Nelly Khúlová, 2.miesto Katka Bílská, 3.miesto: Linda Šimeková, Lucas Koleňák a Adrian Lánik
2. kategória: 1. miesto nebolo udelené, 2. miesto Lucia Bučková a 3. miesto Bianka Šimeková, Bibiana Kollárová a Sebastián Horváth
3. kategória: 1. miesto v poézii Nela Šefčovičová a 1. miesto v próze Zara Kotrčová. 2. miesto Timea Vudiová
Víťazi z každej kategórie postúpili do obvodného kola súťaže, ktoré sa bude konať 27. februára 2024 v Kútoch. Víťazom blahoželáme a všetkým účastníkom školského kola súťaže Hurbanov pamätník ďakujeme za ich úžasné výkony.
22
Zdravý darček pre Natálku
Piataci dnes odovzdali svojej spolužiačke, Natálke Pussovej, vitamíny a výživové doplnky, ktoré sme zakúpili z časti sumy vyzbieranej na vianočných trhoch solidarity. Natálka mala radosť a dúfame, že pomôžu podporiť jej oslabený zdravotný stav.