Nebola by tá pravá jeseň, keby nad lúkou za našou dedinou nelietali pestrofarebné šarkany! Predbiehali sa, ktorý z nich vyletí vyššie a udrží sa dlhšie vo vzduchu. Pomáhal im pri tom aj príjemný vetrík a krásne slnečné počasie. Svojim malým majiteľom - našim prvostupniarom - urobili veľkú radosť. Všetci sa do sýtosti vybehali a vyšantili. So svojimi šarkanmi sa potom rozlúčili a sľúbili im, že opäť o rok sa znovu stretnú. (fotoalbum)
Nakrúcanie televíznej relácie "Daj si čas" v RTVS
"Daj si čas" je súťažno-zábavná relácia RTVS. Ide v nej nielen o vedomosti, ale aj o zručnosti, šikovnosť, fantáziu a pohotovosť. Aj naša škola vyslala do tejto súťaže družstvo siedmakov v zložení V. Hencovská, K. Péčiová, R. Marek a P. Martinec. Samozrejme nesmelo chýbať skvelé publikum z radov spolužiakov. Držali palce,povzbudzovali, tlieskali, skandovali - vytvorili úžasnú atmosféru. Nakrúcanie sa uskutočnilo v budove televízie v Mlynskej doline v Bratislave. Našimi súpermi boli žiaci zo ZŠ Banka. Témou relácie boli rozprávky H.Ch. Andersena. Súťažiaci absolvovali štyri praktické kolá, inšpirované práve jeho rozprávkami - oprava topánok, určovanie názvov rozprávok podľa ilustrácií, prevoz na improvizovanej loďke, stoj na kladine na jednej nohe so zaviazanými očami. Už v týchto disciplínach mali prevahu práve naši súťažiaci. Svoj úspech zavŕšili aj vo vedomostnej časti, kde na jednotlivé otázky vsádzali už získané body. Riskovali, pretože za správnu odpoveď sa body pripočítali, ale za nesprávnu by body stratili. Celkové skóre bolo nakoniec 16 :4 v prospech našich. Odmenou za víťazstvo je 200€ určených pre celú triedu. A od čárskeho pána starostu hamburger z McDonaldu pre každého. Ale aj tak najkrajšou odmenou je úžasný zážitok, skúsenosť, s akou sa doposiaľ nestretli. A ešte sme sa dopočuli, že zo všetkých budú televízne hviezdy.
A prečo sú fotografie z nakrúcania menej kvalitné? Pretože našich učiteľov do štúdia k deťom nepustili a mohli ich sledovať iba na chodbe prostredníctvom obrazovky. Zatiaľ nie je známe, kedy sa relácia odvysiela. Ale určite sa to včas dozvieme a oznámime všetkým záujemcom o pozeranie. Však sme už teraz zvedaví, ako to v tej telke bude celé vyzerať!(fotoalbum)
Potulky Kopčany - Holíč
Potulky po regióne sa začali vydarenou túrou z Kopčian do Holíča. V sobotu sme sa vybrali spoznávať krásy regiónu. Vlakom sme sa odviezli do Kopčian a zo železničnej stanice sme šliapali ku kostolu sv. Margity Antiochijskej. Cesta bola lemovaná červenošípkovými kríkmi. Počasie nám prialo, bolo príjemne teplo, obloha bez mráčikov, pofukoval jemný vietor. Pri kostolíku sme si oddýchli, posilnili sa a pokračovali smerom na Holíč. Prešli sme okolo zrúcaniny Kačenárne, dostali sa na križovatku a rovná cesta cez nádherne sfarbenú gaštanovú alej nás doviedla pred brány Holíčskeho zámku. Nakŕmili sme ryby i kačky, pohrali sa na preliezkach, vyfotili sa s vodníkom a žabou a poprehliadali areál zámku. Železničná stanica v Holíči bola, čo by kameňom dohodil. Nasadli sme na vláčik-motoráčik a v príjemnej debate nám ubehla cesta, ani nevieme ako. Dúfam, že sa turistom páčilo. (fotoalbum)
Malý futbal chlapcov - turnaj tried O pohár riaditeľky školy
Pod vedením hlavného vedúceho a zároveň rozhodcu p. učiteľa Koczúra sa dnes odohrali náročné zápasy turnaja tried v malom futbale chlapcov "O putovný pohár riaditeľky školy". Hralo sa 15 minút, systémom každý s každým. Všetky zápasy boli zvládnuté na výbornú, s veľkým zápalom a nadšením. Mladší žiaci sa nenechali zahanbiť a starším spolužiakom dali poriadne zabrať. Skvelú atmosféru dopĺňalo dievčenské publikum, ktoré hlasno povzbudzovalo. Do finále sa dostali chlapci zo siedmej a deviatej triedy. Napínavý zápas sa skončil nerozhodným výsledkom a preto o víťazovi rozhodol penaltový rozstrel. Šťastena sa dnes priklonila na stranu deviatakov a zaslúžený pohár bude mať čestné miesto v ich triede. Na záver staré dobré známe: "Sláva víťazom a česť porazeným" . A aby nebolo dievčatám ľúto, tak budúci turnaj bude určený práve im. (fotoalbum)
Exkurzia na zámku Schlosshof
26.september je vyhlásený za Európsky deň jazykov. Preto sme si tento deň vybrali ako výbornú príležitosť navštíviť znovu vidiecke sídlo princa Eugena Savojského, Schlosshof. Pani sprievodkyňa nás oboznámila so zaujímavými informáciami z histórie a videli sme rôzne zaujímavé exponáty. Exteriér zámku nás očaril krásnymi záhradami, fontánami, kaskádami, sedliackym dvorom, domácimi i exotickými zvieratami, ale predovšetkým sme sa potešili veľkému ihrisku. Toto nám všetkým najviac učarovalo. Nakoniec sme sa ešte poriadne unavili cestou na stanicu v Devínskej Novej Vsi, kam sme prešli cez Cyklomost slobody. Aj vďaka peknému počasiu sme zažili úžasný deň. Za túto exkurziu vďačíme Mgr. Z. Cintulovej a Mgr B. Koczúrovi. (fotoalbum)
Jesenná paráda
V týchto dňoch prebiehla v našej škole JESENNÁ PARÁDA - súťaž v tvorbe z prírodnín typických pre jesenné obdobie. V centre pozornosti boli "dzine", gaštany, kvety, pestrofarebné listy, ovocie a zelenina všetkých druhov. Žiaci zapojili svoju fantáziu a kreativitu a prinesli do súťaže svoje úžasné výtvory. Vyhodnotenie prebehlo objektívne,formou hlasovania, každý na lístoček napísal číslo výrobku, ktorý sa mu najviac páčil. Na pomyselnom stupni víťazov sa ocitli: 1. Šimon Kotrč(3. tr), 2. Zara Kotrčová (2. tr), 3. Aneta Vizváryová (3. tr). Blahoželáme. (fotoalbum)
Biela pastelka - pomôžme dobrej veci
PODPORÍME - POMÔŽEME
Základná škola v Čároch sa aj v tomto roku zapojila do zbierky Biela pastelka, ktorá podporuje nevidiacich a slabozrakých. V priestoroch školy bola umiestnená stacionárna pokladnička, do ktorej mohli žiaci prispieť ľubovoľnou sumou. Odmenou pre nich bola spinka alebo kartička, ale najmä príjemný pocit pri srdiečku. Celkovo sa nám podarilo vyzbierať krásnych 8O€. Všetkým, ktorí prispeli srdečne ĎAKUJEME.
Slávnostné otvorenie školského roka 2017/2018
Pani riaditeľka PaedDr. Z. Komorná spolu so starostom obce Ing. M. Královičom dnes slávnostne otvorili školský rok 2017/2018. Po dlhých dvoch mesiacoch prázdnin a dovoleniek všetkých srdečne privítali a zaželali veľa úspechov, trpezlivosti a radosti z čerpania a objavovania nových vedomostí. Dnešný deň bol isto výnimočný pre našich prvákov. Niektorí prišli s veľkou radosťou, vzrušujúcim očakávaním, iní možno s malými obavami. Ale každý určite s otázkou: "Čo ma v škole čaká?" Po slávnostnom predstavení a zápise rodičov do kroniky obce, zasadli do svojej lavice po prvýkrát. Tam si objavili svoju prvú knihu, malý darček a najmä celoročného kamaráta - šlabikár. Našim prvákom, ale aj tým starším žiakom a všetkým učiteľom prajeme pestrý, pohodový a úspešný školský rok. (fotoalbum)
Udelenie pamätného listu od starostu obce
Posledný deň školského roka a pred sebou dva mesiace prázdnin. S takýmto pocitom dnes vchádzala väčšina našich žiakov do svojich tried. Kým však nadobro opustili svoje lavice, prevzali si z rúk triednych učiteľov ohodnotenie svojej celoročnej práce - vysvedčenia. Tým najlepším z každej triedy, odovzdala pani riaditeľka pochvaly a pero. Výborné vyučovacie výsledky našich žiakov a úspechy pri reprezentácii školy a obce ocenil aj pán starosta Ing. M. Královič udelením pamätného listu a odmeny v podobe krásnej knihy. Pamätný list starostu obce si prebrali Zara Kotrčová, Eduard Thüringer (1.trieda); Lívia Vašinová, Kristián Hencovský (2. trieda); Erik Duška (3. trieda); Veronica Balliu, Šimon Peter Rúsek (4. trieda); Natália Hesková, Rebeka Kotrčová, Stanislav Polakovič (5. trieda); Kamila Péčiová, Vanesa Hencovská (6. trieda); Ema Brandysová, Kristína Rišková (8. trieda). Srdečne blahoželáme. (fotoalbum)
Mladí záchranári CO - školská súťaž
Záver školského roka sa nezadržateľne blíži. Známky sú už spečatené a žiakom zostáva ešte niekoľko dní, kým si preberú vysvedčenia. Jednou z aktivít, ktorou sme v našej škole vyplnili žiakom čas plný očakávaní, bola dnešná školská súťaž "Mladí záchranári CO". Súťaž organizačne pripravila p. zástupkyňa Mgr. J. Polakovičová v spolupráci s úspešnými záchranármi z predchádzajúcich rokov - E. Brandysovou, K. Riškovou, M. Balgom, J. Kollárom, A. Kráľovičom. Žiaci od štvrtej až po deviatu triedu sa pod vedením svojich triednych učiteľov pripravovali na súťaž, teoreticky aj prakticky, takmer dva týždne. Do súťaže sa napokon zapojilo 10 zmiešaných štvorčlenných družstiev. Na trati ich čakalo 5 stanovíšť: vedomostný test, ale najmä praktické disciplíny ako civilná ochrana -použitie ochrannej masky, evakuačná batožina, rozoznávanie varovných signálov; zdravotníctvo - ošetrenie vybraných druhov zranení; pohyb v prírode- topografia, orientácia v teréne, určovanie azimutu a streľba zo vzduchovky. Aj napriek horúcemu počasiu, ktoré veľmi vyčerpávalo, sa každé družstvo snažilo jednotlivé disciplíny plniť svedomito a získať tak čo najviac bodov. Všetci súťažiaci boli úžasní, ale zvíťazili, iba s minimálnym rozdielom, tí najlepší. 1. miesto - R. Kotrčová, N. Hesková, S. Polakovič, O. Rúsek (5. trieda) 2. miesto - A. Kollárová, S. Nováková, J. Púčková, D. Mihál (8. trieda) 3. miesto - V. Mrázová, V. Ilčíková, M. Kadlic, F. Marek (7. trieda). Srdečne blahoželáme. (fotoalbum vytvoril M. Polák)
Výlet žiakov I. stupňa
V stredu 14.6.2017 deti z prvého stupňa spojili príjemné s užitočným a vybrali sa na koncoročný výlet. Ich cesta najskôr smerovala do Brezovej pod Bradlom a Košarísk – rodiska Milana Rastislava Štefánika. Zážitkom bola prehliadka jeho rodného domu s výkladom aj výstup k Mohyle na Bradle, odkiaľ je nádherný výhľad do širokého okolia. Potom sa zastavili v Prietrži, kde sa v malej rodinnej papierničke PETRUS vyrába z bavlny kvalitný ručný papier. Zoznámili sa tu s históriu výroby papiera, spôsoboch jeho ručného spracovania a každý žiak si vlastnoručne vyrobil svoj originálny papier s prímesou byliniek. Aké by to bolo prísť z výletu bez darčeka? Preto sa nákup drobností určite nemohol vynechať! Slniečko počas celého dňa krásne svietilo a ako zhodnotili žiaci - bolo super! (fotoalbum)
Exkurzia a výlet žiakov II. stupňa - Orava
V utorok v skorých ranných hodinách bolo pred našou školou rušno. Stretli sa tu všetci, ktorí sa celý rok tešili na koncoročný trojdňový školský výlet spojený s exkurziou. Tentoraz ich autobus a vlak odviezol do prekrásneho kúta Slovenska - na Oravu. Ubytovanie a stravu mali zabezpečenú v penzióne Jas v Zuberci. Odtiaľ vyrážali na najzaujímavejšie miesta regiónu Orava. Hneď po príchode a ubytovaní, sa krásnou prírodou, pešo, vydali na exkurziu do Múzea oravskej dediny v Zuberci-časť Brestová. V múzeu sa nachádza viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry, ktoré umožňujú predstaviť si život Oravcov v minulosti. Okrem dobovo zariadených dreveníc a gotického kostolíka si mohli pozrieť aj technické stavby ako mlyn na vodný pohon, plátennícky mangeľ na hladenie modrotlače, olejáreň či hrnčiarsku pec. Roháčskym vláčikom sa odviezli naspäť do penziónu, kde ich už čakala chutná večera. Druhý deň začal výdatnými raňajkami, pretože všetkých čakal náročný celodenný program. Prvou zastávkou bol Oravský Podzámok s jeho hlavnou kultúrnou pamiatkou - Oravským hradom. Týči sa na hradnom brale vo výške 112m nad riekou Orava. Jeho komplex je rozdelený na tri časti - z dolného hradu cez stredný až po horný hrad treba vyšliapať okolo 660 schodov. V priestoroch hradu sídli Oravské múzeum s viacerými expozíciami. V najstarších priestoroch horného hradu je archeologická expozícia. Prírodovedná expozícia je umiestnená na dolných poschodiach v strednom hrade. Etnografická expozícia sa nachádza na hornom poschodí stredného hradu. Historickú expozíciu tvorí komplex stredovekých a renesančných stavieb hradu a ich pôvodné zariadenie. Z najvyššieho miesta hradu sú prekrásne výhľady do ďalekého okolia. Potom sa žiaci odviezli na Oravskú priehradu, kde už bola pripravená loď na ich vyhliadkovú plavbu. Zastávku mala aj na Slanickom ostrove, ktorý je pozostatkom zatopenej dediny Slanica. Nachádza sa tu pôvodný kostol z 18 stor., v ktorom je v súčasnosti umiestnená galéria ľudového umenia. Zoznámili sa tu aj s históriou budovania Oravskej priehrady a postupného zatápania obcí. Po vyčerpávajúcom dni prišiel zaslúžený oddych. Ani sa nenazdali a bol tu štvrtok a s ním čas balenia a odchodu domov. Všetci sa v zdraví vrátili domov s krásnymi zážitkami a spomienkami, ale aj novými zaujímavými poznatkami. Ďakujeme p. zástupkyni Mgr. J. Polakovičovej a p. učiteľke Mgr. A. Hrnkovej, ktoré výlet organizačne zabezpečili a žiačkám R. Kotrčovej a J. Púčkovej za zaujímavé fotografie. (fotoalbum)
Medzinárodný deň detí
Aký by to bol Medzinárodný deň detí, keby sme ho spoločne neoslávili? Žiaci 1. - 5. triedy zavítali na Magic ranch v Čároch. Čakali ich tu rôzne zvieratká, ale najmä koníky, na ktorých sa mohli povoziť. Nechýbali ani veselé súťaže a opekačka. Žiaci 6.-9. triedy zasa navštívili Skalicu. Ako prvé si pozreli filmové predstavenie v kine MAX. Potom nasledovala prehliadka najznámejších skalických pamätihodností - Rotundy sv. Juraja a Jezuitského kostola s kryptami. Na záver mohli vidieť aj Baťov kanál s jeho prístavom. Poďakovanie patrí Obecnému úradu Čáry a rodičovskému združeniu za finančnú podporu. (fotoalbum)
Turisticko - archeologická "miniexpedícia" na Uhrovský hrad
V dňoch 28. a 29. mája 2017 sa naši žiaci zúčastnili turisticko - archeologickej "miniexpedície" na Uhrovský hrad. Šiestačka Kamilka Péčiová nám napísala podrobnú správu. Prosím, prečítajte si jej zaujímavé postrehy. Výlet sme začali tým, že sme nastúpili do mikrobusu, kde nás už nedočkavo čakali žiaci zo školy v Sekuliach. Po ceste sme si našli nové kamarátky. Prvou zastávkou bola zrúcanina hradu Beckov. Prehliadka hradu, jeho história a legendy, ktorými je hrad opradený zaujali všetkých. Úžasné však boli aj výhľady do širokého okolia Považia a Považského Inovca. Potom sme pokračovali až do ciela našej cesty - teda na Uhrovec. Vystúpili sme pod hradom a čakala nás veľmi náročná a dlhá cesta hore k hradu. Nakoniec sme to zvládli, ale boli sme veľmi unavení. Po ubytovaní sme išli na prehliadku hradu. Neskôr sme sa vydali aj na nebezpečnejšiu cestu okolo hradu. Bol tam prekrásny výhľad. Počkali sme kým sa trošku zotmie a začali sme si opekať. Taktiež sme mali nočnú stráž. Vždy dvojica stála pred hradnou bránou a strážila hrad. Pán kastelán nám hovoril povesti z tohto hradu. Išli sme spať neskoro večer a vstávali sme skoro ráno. Na ďalší deň nám p. učitelia Opálený a Koczúr pripravili súťaže. Rozdelili sme sa do skupín. Najskôr nám rozdali nezastrúhané ceruzky. Dostali sme indíciu, podľa ktorej sme mali nájsť strúhadlo. Keď sme ho našli a na papier sme napísali svoje mená zaniesli sme papier učiteľovi a získali body pre náš tím. Ďalšia úloha spočívala v tom, že sme museli nájsť čo najviac slamiek ktoré boli rozmiestnené po celom hrade. Každá slamka znamenala jeden bod. Pri hľadaní slamiek sa našiel aj poklad, ktorý sme si všetci rozdelili. Tretia a zároveň najobávanejšia úloha bol almanach. Ešte po ceste v mikrobuse sme dostali materiály, z ktorých sme sa mali učiť. V teste sme mali otázky venované jednotlivým častiam hradu a museli sme ich vedieť presne pomenovať. Nasledovalo tvorenie z plastelíny. Modelom nám bol pán kastelán. Mali sme na to dostatok času a všetky postavičky sa podarili. Na záver sa rozdávali aj medaily pre tri najlepšie tímy. Potom sme sa pobalili, pripravili na cestu a vyrazili sme náročným terénom k mikrobusu. Cesta naspäť ubehla rýchlo. Mám odtiaľ nezabudnuteľné zážitky. Bol to úžasný výlet.
Aktivity EKO-krúžku
Do našej školy dnes zavítala milá návšteva. Prišiel nás pozdraviť lesný pedagóg p. Šurina, ktorý na našu školu nemôže zabudnúť aj napriek pokročilému veku a zdravotným problémom. Pripravil aktivity pre členov nášho EKO-krúžku. Naučil ich správne sadiť stromčeky, poznávali stopy a parohy lesnej zveri, zahrali si hry s ekologickou tematikou. Žiaci tak mali možnosť, prostredníctvom zážitkového vyučovania, získavať vedomosti o lese a prírode. Pánovi Šurinovi patrí veľká vďaka. (fotoalbum)
McDonald cup - futbal mladších žiakov
Toto je družstvo mladších žiakov - 7 chlapcov a 1 dievča, ktoré získalo 3. miesto na futbalovom turnaji McDonald cup v Senici. Zo siedmich zápasov, ktoré hrali, mali jednu prehru, dve remízy a štyri víťazstvá. Žiakov pripravoval p. učiteľ B. Koczúr. Srdečne blahoželáme. (fotoalbum)
Exkurzia do Privátneho útulku v Kopčanoch
Do Privátneho útulku v Kopčanoch, kde sa starajú o opustené psíky, sme sa po čase vrátili. Tentoraz so všetkými žiakmi I. stupňa na zaujímavej a poučnej exkurzii. Od majiteľky útulku sa žiaci dozvedeli o zväčša smutnom osude mnohých psíkov, ale aj to, ako sa o štvornohých priateľov človeka starať a čím ich treba najlepšie kŕmiť. Zoznámili sa s aj podmienkami, ktoré musí nový majiteľ dodržiavať, ak si chce psíka z útulku zobrať. Najväčšiu radosť však mali, ak si mohli psíka pohladiť. Do útulku sme neprišli s prázdnymi rukami a majiteľke sme odovzdali krmivo, aby si aj psíky trochu prilepšili. (fotoalbum)
Sférické kino
Dnes mali naši žiaci možnosť zúčastniť sa premietania vo sférickom kine. Sférické kino je založené na najnovšej technológii - premietanie na kupolu v digitálnej kvalite s 360 ° pohľadom. Zaujímavosťou je, že diváci majú pocit, že sú priamymi účastníkmi deja. A tak sa žiaci vydali sa na cestu vesmírom, ponorili sa do hlbín oceánu či do vnútra ľudského organizmu. Aj toto je jedna z netradičných metód výučby, pretože žiaci lepšie prijímajú a zapamätajú si informácie, keď ich dostanú formou pôsobivých záberov, zvukových efektov s dobre zapamätateľným hlasom. (fotoalbum)
Deň matiek
Skvelý program pre svoje mamičky a babičky k ich sviatku pripravili, pod vedením svojich triednych učiteľov, žiaci našej školy. Bol plný spevu, tanca - moderného i ľudového, básní a scénok. Veľký potlesk zožali prváci so svojim repovaním a ľudovým tancom, ôsmaci s paródiou na rozprávku Shrek aj neposlušné kozliatka z dramatického krúžku. Druháci sa pokúšali ťahať repu, tretiaci zase robili pytačky a štvrtáci sa premenili na cirkusantov. Videli sme módnu prehliadku od piatačiek a živý videoklip od siedmakov. Spevom určite zaujal náš malý spevácky zbor pod vedením p. učiteľky Cintulovej. Program spestrili aj žiaci tanečného odboru ZUŠ v Šaštíne-Strážach, ktorý s nadšením navštevujú naše dievčatá. Kto sa prišiel v nedeľu pozrieť, určite neoľutoval a odniesol si príjemný kultúrny zážitok. (fotoalbum)
Po stopách osobností nášho regiónu - exkurzia
Pre žiakov II. stupňa sme zorganizovali zážitkové vyučovanie - exkurziu s názvom " Po stopách osobností nášho regiónu". Jej cieľom bolo predstaviť osobnosti z nášho blízkeho okolia, ktoré sa významnou mierou podieľali na rozvíjaní kultúrneho a spoločenského života. Prvou zastávkou bola obec Kúty. Tu pôsobil, zomrel a je aj pochovaný teológ Andrej Radlinský, ktorý bol vedúcou osobnosťou pri založení Matice slovenskej a Spolku sv. Vojtecha. V obci Kuklov sme sa pristavili pri pamätnej tabuli katolíckeho farára Juraja Papánka, ktorý sa tu narodil. Bol autorom v latinčine písaného diela "Prvé dejiny slovenského národa" - boli to prvé súvislé slovenské dejiny, ktoré sa prikláňajú k veľkomoravskej a cyrilometodskej tradícii. Asi najznámejšou osobnosťou z nášho regiónu bol Ján Hollý. Bol to katolícky farár, prekladateľ a najmä významný spisovateľ, ktorý svoje diela písal v bernolákovskej slovenčine. V Borskom Mikuláši sme navštívili jeho rodný dom. Náš autobus mal zastávku aj pri cintoríne v neďalekej obci Smolinské. Tu pôsobil a zomrel farár, literárny kritik a básnik Ján Donoval, ktorého poznáme pod umeleckým menom Tichomír Milkin. Exkurziu sme zakončili, ako inak, doma - pri rodnom dome nášho najvýznamnejšieho rodáka Martina Kollára. Ten bol známym organizátorom slovenského národného hnutia a prívržencom myšlienky česko-slovenskej vzájomnosti, bol poslancom uhorského snemu a správcom Spolku svätého Vojtecha. I keď počasie nám veľmi neprialo, exkurzia určite priniesla žiakom zážitky i nové informácie. (fotoalbum)