Navigácia

Pondelok 12. 11. 2018

Počet návštev: 522619

Novinky

 • Pozvánka na plenárne rodičovské združenie.
  4. 10. 2018

  Riaditeľstvo Základnej školy oznamuje rodičom, že dňa 28.11.2018 sa uskutoční triedne rodičovské združenie. Pre žiakov 1. - 4. triedy a 9. triedy o 1630 hod, pre žiakov 5. - 8. triedy o 1700 hod. Vaša účasť je dôležitá.

 • 24. 10. 2018

  V stredu 24. 10. 2018 sme sa zobudili do studeného, upršaného a veľmi veterného počasia. Ale ani to nás neodradilo od účasti na zaujímavej exkurzii v Seredi a Hlohovci. Však ideme autobusom, nech si leje koľko chce! A veru lialo celou cestou. V Seredi nás očakávali v Múzeu holokaustu, ktoré je tematicky zamerané na krutý osud ľudí židovského pôvodu počas 2. svetovej vojny. Najskôr sme si vypočuli emotívnu prednášku s názvom "Deti a holokaust" doplnenú autentickými fotografiami aj videami. Potom sme absolvovali prehliadku exponátov múzea, ktoré sú rozmiestnené v piatich barakoch pôvodne pracovného a koncentračného tábora, kde nacisti sústreďovali židovskú komunitu z celého Slovenska. Tu v stiesnených podmienkach celé rodiny žili, namáhavo pracovali v dielňach, deti chodili do školy, hrali sa. Táborom prešlo vyše 16 000 ľudí, ktorých priebežne odvážali do koncentračných táborov na území Poľska. Odtiaľ sa už vrátil málokto. Mali sme možnosť si pozrieť aj dobytčí vagón, kde je potvrdené, že dvakrát viezol ľudí zo Serede do Auschwitzu. "Bola to hrôza! Vôbec si neviem predstaviť, že by som takto musela žiť ja...", povedala žiačka so slzami v očiach pri odchode z múzea. Presne na obed patrila Hvezdáreň a planetárium v Hlohovci iba nám! Video o našej Slnečnej sústave, jej vzniku a o tom ako to vyzerá na jednotlivých planétach zaujalo všetkých. Ďalej sme sa prechádzali nočnou oblohou plnou hviezd. Poznávali sme rôzne súhvezdia, zoznámili sa s planétou Mars a Venuša, spoznali hviezdu P

 • 22. 10. 2018

  Naša základná škola a školská knižnica sa aj tento rok zapojila do súťaže o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc. 22. 10. 2018 sme zrealizovali aktivity, ktoré smerovali k naplneniu tohtoročnej témy – „Skutočné knižnice – skutočné vzdelávanie: 100 rokov od vzniku Česko-Slovenska“. Žiaci I. stupňa robili množstvo zaujímavých aktivít – prváci sa naučili písať číslo 100, druháci vymaľúvali vlajku, tretiaci a štvrtáci počúvali obľúbené piesne Štefánika a Masaryka, Venovali sa aj textom slovenskej a českej hymny, vypočuli si ich, naučili sa ich a porovnávali. Dozvedeli sa históriu ich vzniku, oboznámili sa s ich autormi, spoznávali štátne znaky a vlajky. Žiaci II. stupňa čítali v knižnici úryvky z vecnej literatúry, hľadali informácie na internete, spájali mená signatárov Martinskej deklarácie s obrázkami, lúštili osemsmerovku a tajničku, vypĺňali vedomostný kvíz. Pozreli si prezentáciu aj dokumentárny film o vzniku ČSR, vyhľadávali informácie o významných osobnostiach a udalostiach danej doby. Vytvorili plagáty, postupne navštívili všetky triedy II. stupňa a prezentovali ich. Skladali aj puzzle. Tento deň patril aj medzitriednej aktivite – žiaci II. stupňa sa stretli vo veľkej dejepisnej súťaži. Každú triedu v súťaži zastupovala jedna skupina. Skupiny si žrebovali otázky s tematikou obdobia ČSR, odkrývali obrázky, na obrázkoch peňazí poznávali osobnosti ČSR, skladali puzzle mapu ČSR, získavali body a

 • Hovorme o jedle
  15. 10. 2018

  V posledných rokoch sa naši žiaci zapájajú do celoslovenskej súťaže Hovorme o jedle. Pravidelne sa umiestňujú v zlatom a striebornom pásme. Tento rok sme naplánovali množstvo aktivít. Deti nielen hovorili o jedle, ale ho aj kreslili, skúmali, varili. Pripravili šúľance, ovsené sušienky, nátierky, lievance, zdravé nápoje. Vyhľadávali informácie o výživovej hodnote surovín, vytvárali postery o polievkach, poznávali koreniny a byliny a ich využitie v kuchyni, diskutovali o zásadách správneho pitného režimu, robili anketu o druhoch nápojov, ktoré mali deti v ten deň v škole, boli na exkurzii v mlynoch, rozprávali sa o zelenine a ovocí, besedovali o plytvaní potravinami, sledovali vyhodené potraviny v okolí školy a v obci. V piatok uzatvorili celý týždeň behom pre zdravie.

 • 19. 10. 2018

  Pre ľudské telo je okrem zdravej výživy a správneho pitného režimu dôležitý aj pohyb. Včerajší deň sme venovali jedlu a pitiu, tak dnes sme sa zamerali na športovú aktivitu. Dali sme si malý beh pre zdravie. Tempo si zvolil každý svoje vlastné. Dôležité bolo, že do cieľa pribehli alebo aj dokráčali všetci. Najlepšia hláška dňa na záver: " Dnes ma ten beh zničil, včerajšie jedenie bolo lepšie! "

Novinky

Kontakt

 • Základná škola Čáry
  Školská 285, 908 43 Čáry
 • 034/6592427

Fotogaléria