• Trh solidarity

  19. 12. 2018
 • Vianočná akadémia

  21. 12. 2018
 • Vianočné trhy obce Čáry

  22. 12. 2018
 • Vianočné tvorivé dielne

  8. 12. 2018

  Sobotné popoludnie pred druhou adventnou nedeľou si mnohí spríjemnili u nás v škole na vianočných tvorivých dielňach. Boli ozaj tvorivé - každý si mohol vyrobiť veľkú papierovú hviezdu, mašle na darčeky, ozdoby na vianočný stromček, dekorácie zo šišiek, či krásny papierový betlehem. Nechýbali tradičné medovníky a punč. Aby sa lepšie pracovalo aj pre dobrú náladu zneli známe vianočné piesne a koledy. Kto prišiel, určite neobanoval... Veríme, že sa nám podarilo vytvoriť tú pravú predvianočnú atmosféru.

 • Mikulášsky stolnotenisový turnaj

  8. 12. 2018

  Dnes mali svoj deň aj všetci priaznivci stolného tenisu. Zišli sa na tradičnom Mikulášskom stolnotenisovom turnaji o Pohár riaditeľky školy. Všetky zápasy sa hrali v priateľskej atmosfére s veľkým zápalom a zanietenosťou. 

 • Vianočná výzdoba školy

  Aj naša škola už dýcha tou správnou predvianočnou atmosférou... Pozrite sa, ako si žiaci spolu so svojimi učiteľmi vyzdobili svoje triedy... V súťaži o najkrajšiu vianočnú výzdobu triedy zvíťazili prváci a siedmaci. Blahoželáme. 

 • Mikuláš v škole

  6. 12. 2018

  Ani tento rok nezabudol do našej školy prísť... Kto? No predsa Mikuláš so svojimi pomocníkmi - anjelmi a čertami. Za milú básničku či pesničku, alebo len tak, nechal každému malý sladký darček. 

 • Školské dni športu - november

  16. 11. 2018

  Školský deň športu pripravil p. učiteľ Koczúr aj v novembri. Tentoraz bol venovaný, v našej škole obľúbenému, florbalu. Zahrali si zmiešané družstvá z každej triedy. Do zápasov vložili svoje srdce aj dušu, preto všetky boli napínavé a kvalitné. Do finále sa dostali deviataci a  piataci, ktorí boli veľkým prekvapením. Finálový zápas bol takmer dramatický. Deviataci nastupovali s tým, že piatakov jednoznačne rozstrieľajú. Najprv to tak aj vyzeralo, ale piataci sa nevzdávali a zápas vyrovnali. Že stretnutie bolo skutočne napínavé svedčí aj kuriózny gól v prospech piatakov. Deviatacky gólman úspešne chytil priamu strelu na bránku, od samej radosti zdvihol ruky, loptička sa mu vyšmykla a skončila v bránke. Dve minúty pred koncom zápasu bol stav 5:5. Šťastena sa tentoraz priklonila na stranu deviatakov, ktorí strelili posledný gól. Stali sa tak víťazmi a prevzali si z rúk pani riaditeľky putovný pohár. 

 • Pietna spomienka k 100. výročiu ukončenia 1. svetovej vojny

  Dňa 12. novembra 2018 o 11.11 hod. sa uskutočnila pri pomníku padlých pietna spomienka venovaná 100. výročiu ukončenia 1. svetovej vojny. Zároveň sme si krátkym programom, položením kytice červených makov a zapálením sviečok uctili pamiatku všetkých padlých bojovníkov vo svetových vojnách. Spomienku zorganizovala miestna Jednota dôchodcov v spolupráci so Základnou školou a Materskou školou.

 • Exkurzia žiakov II. stupňa

  24. 10. 2018

  V stredu 24. 10. 2018 sme sa zobudili do studeného, upršaného a veľmi veterného počasia. Ale ani to nás neodradilo od účasti na zaujímavej exkurzii v Seredi a Hlohovci. Však ideme autobusom, nech si leje koľko chce! A veru lialo celou cestou. V Seredi nás očakávali v Múzeu holokaustu, ktoré je tematicky zamerané na krutý osud ľudí židovského pôvodu počas 2. svetovej vojny. Najskôr sme si vypočuli emotívnu prednášku s názvom "Deti a holokaust" doplnenú autentickými fotografiami aj videami. Potom sme absolvovali prehliadku exponátov múzea, ktoré sú rozmiestnené v piatich barakoch pôvodne pracovného a koncentračného tábora, kde nacisti sústreďovali židovskú komunitu z celého Slovenska. Tu v stiesnených podmienkach celé rodiny žili, namáhavo pracovali v dielňach, deti chodili do školy, hrali sa. Táborom prešlo vyše 16 000 ľudí, ktorých priebežne odvážali do koncentračných táborov na území Poľska. Odtiaľ sa už vrátil málokto. Mali sme možnosť si pozrieť aj dobytčí vagón, kde je potvrdené, že dvakrát viezol ľudí zo Serede do Auschwitzu. "Bola to hrôza! Vôbec si neviem predstaviť, že by som takto musela žiť ja...", povedala žiačka so slzami v očiach pri odchode z múzea. Presne na obed patrila Hvezdáreň a planetárium v Hlohovci iba nám! Video o našej Slnečnej sústave, jej vzniku a o tom ako to vyzerá na jednotlivých planétach zaujalo všetkých. Ďalej sme sa prechádzali nočnou oblohou plnou hviezd. Poznávali sme rôzne súhvezdia, zoznámili sa s planétou Mars a Venuša, spoznali hviezdu Polárka, podľa ktorej sa v minulosti orientovali aj slávni moreplavci. Dozvedeli sme sa prečo sa striedajú ročné obdobia a prečo máme noc a deň. Nakoniec sme si pozreli aj hviezdársky ďalekohľad, ktorým pozorujú Slnko. My sme mali však smolu, bolo zamračené. Tak sme si aspoň pozreli fotografie so slnečnými škvrnami a erupciami. Na spiatočnej ceste nesmela chýbať krátka zastávka v trnavskom nákupnom centre. Unavení, ale plní zážitkov a nových skúseností, sme sa šťastne vrátili domov. 

 • Medzinárodný deň školských knižníc

  22. 10. 2018

  Naša základná škola a školská knižnica sa aj tento rok  zapojila do súťaže o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc. 22. 10.  2018 sme zrealizovali aktivity,  ktoré smerovali k naplneniu tohtoročnej témy – „Skutočné knižnice – skutočné vzdelávanie: 100 rokov od vzniku Česko-Slovenska“.  Žiaci  I. stupňa robili množstvo zaujímavých aktivít – prváci sa naučili písať číslo 100, druháci vymaľúvali vlajku,  tretiaci a štvrtáci počúvali obľúbené piesne Štefánika a Masaryka, Venovali sa aj textom slovenskej a českej hymny, vypočuli si ich, naučili sa ich a porovnávali. Dozvedeli sa históriu ich vzniku, oboznámili sa s ich autormi, spoznávali štátne znaky a vlajky. Žiaci  II. stupňa   čítali v knižnici úryvky z vecnej literatúry, hľadali informácie na internete, spájali mená signatárov Martinskej deklarácie s obrázkami,  lúštili osemsmerovku a tajničku, vypĺňali vedomostný kvíz. Pozreli si prezentáciu aj dokumentárny film o vzniku ČSR, vyhľadávali informácie o významných osobnostiach a udalostiach danej doby. Vytvorili  plagáty, postupne navštívili všetky triedy II. stupňa a prezentovali ich.  Skladali aj puzzle.  Tento deň  patril aj medzitriednej  aktivite –  žiaci II. stupňa sa stretli vo veľkej dejepisnej súťaži. Každú triedu v súťaži zastupovala jedna skupina. Skupiny si žrebovali otázky s tematikou obdobia  ČSR,  odkrývali obrázky, na obrázkoch peňazí poznávali osobnosti ČSR, skladali puzzle mapu ČSR,  získavali body a najlepší zvíťazili . Tými najlepšími boli zaslúžene a bez straty jediného bodu deviataci, ktorým gratulujeme. Všetkých zúčastnených chceme pochváliť za svedomitú prípravu a dôstojný priebeh celej súťaže.

 • Hovorme o jedle

  Hovorme o jedle
  15. 10. 2018

  V posledných rokoch sa naši žiaci zapájajú do celoslovenskej súťaže Hovorme o jedle. Pravidelne sa umiestňujú v zlatom a striebornom pásme. Tento rok sme naplánovali množstvo aktivít. Deti nielen hovorili o jedle, ale ho aj kreslili, skúmali, varili. Pripravili  šúľance, ovsené sušienky, nátierky, lievance, zdravé nápoje.  Vyhľadávali informácie o výživovej hodnote surovín, vytvárali postery o polievkach, poznávali koreniny a byliny a ich využitie v kuchyni, diskutovali o zásadách správneho pitného režimu, robili anketu o druhoch nápojov, ktoré mali deti v ten deň v škole, boli na exkurzii v mlynoch, rozprávali sa o zelenine a ovocí, besedovali o plytvaní potravinami, sledovali vyhodené potraviny v okolí školy a v obci. V piatok uzatvorili celý týždeň behom pre zdravie.

 • Beh pre zdravie

  19. 10. 2018

  Pre ľudské telo je okrem zdravej výživy a správneho pitného režimu dôležitý aj pohyb. Včerajší deň sme venovali  jedlu a pitiu, tak dnes sme sa zamerali na športovú aktivitu. Dali sme si malý beh pre zdravie. Tempo si zvolil každý svoje vlastné. Dôležité bolo, že do cieľa pribehli alebo aj dokráčali všetci. Najlepšia hláška dňa na záver: " Dnes ma ten beh zničil, včerajšie jedenie bolo lepšie! " 

 • Deň zdravej výživy

  18. 10. 2018

  Na dnešný deň sa tešili asi všetci žiaci našej školy. Bol venovaný zdravej výžive, ktorá je jednou z hlavných tém projektu "Hovorme o jedle". Už od pondelka sa jednotlivé triedy venovali rôznym oblastiam ako napr. ovocie a zelenina, obilniny a chlieb, mlieko a mliečne výrobky, správny pitný režim, koreniny a bylinky. Zaujímavú aktivitu urobili deviataci. Sledovali plytvanie potravinami - po vyučovaní skontrolovali v triedach odpadkové koše,  prešli sa po školskom dvore. A zostali sme prekvapení, kôpka vyhodených potravín bola dosť veľká. Dnes sa už od rána všetko potrebné chystalo, miešalo, krájalo, mixovalo, šúľalo, varilo, pieklo, smažilo, natieralo, dizajnovalo a nakoniec to najlepšie - jedlo. Dôležité bolo pripraviť jedlo podľa zásad správnej výživy. A tak vznikli chutné nátierky - hokaidová, avokádová, pórková či tvarohová. Upiekli sa chutné cookies, štrúdľa, jablkové lievance či mafinky. Prváci uvarili tradičné zemiakové šúľance na sladko aj na slano. Nechýbali pestré ovocné a zeleninové šaláty. Štvrtáci ponúkali obľúbené nápoje - mätové mochito, bazovú limonádu, banánové mlieko aj ovocný čaj. Veď správne stravovanie je predovšetkým o konzumácii rôznorodých druhov potravín v správnom množstve a vhodnom čase. Len pestrá a zdravá strava dopĺňa nášmu organizmu potrebné živiny a energiu. Našimi aktivitami mali žiaci možnosť sa naučiť, že stravovať sa dá chutne a zároveň zdravo. 

 • Šarkaniáda

  12. 10. 2018

  Už je dlhoročnou jesennou tradíciou, že si naši prvostupniari vybehnú prevetrať svojich šarkanov na lúku za dedinu. A lieta im to zasa parádne! 

 • Exkurzia žiakov I. stupňa Skalica - Holíč

  11. 10. 2018

  Na štvrtkové ráno 11. októbra 2018 netrpezlivo čakali žiaci od prvej až po štvrtú triedu. Spolu so svojimi pani učiteľkami sa vybrali na exkurziu do Skalice s malou zastávkou aj v Holíči. Tu si pozreli veterný mlyn, ktorý je jediným historickým veterným mlynom na Slovensku, ktorý sa podarilo zachovať do dnešných čias. Potom sa presunuli do hlavného cieľa exkurzie - do Skalice. Prvou zastávkou bol Mlyn bratov Pilárikových, ktorého expozícia slúži ako technická pamiatka  so zachovaným pôvodným strojovým zariadením. Odtiaľ mali krásny výhľad na známu dominantu mesta - Rotundu sv. Juraja z 11. stor., ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Ďalej sa zastavili v Jezuitskom kostole s podzemnými kryptami. Na záver zavítali do Františkánskej záhrady, kde sa nachádza prevádzka s výrobou pravého Skalického trdelníka. Veríme, že žiakom sa exkurzia páčila a odniesli si z nej veľa zaujímavých poznatkov a zážitkov.

 • Spoznávaj vedu: fyzikálno - chemické pokusy

  10. 10. 2018

  Dnes sme zažili deň plný zábavy, ale najmä vedy a pokusov. Zavítali k nám pracovníci občianskeho združenia Spoznávaj vedu, aby nám ukázali krásy a zaujímavosti predmetov fyzika a chémia. Žiaci videli množstvo zaujímavých pokusov, ktoré boli sprevádzané odborným výkladom s vysvetlením ich princípu. Aktívni dobrovoľníci mohli pri pokusoch aj priamo asistovať. Žiaci sa mohli dozvedieť ako funguje suchý ľad, zistili, že aj plyny dokážu tiecť, ako vyrobiť oheň, ktorý nepáli, vyrobili si mini raketový pohon aj "sloniu pastu na zuby" pomocou jodidu draselného a peroxidu vodíka. Pozreli si pokusy s nafukovacími balónikmi, skúsili upratovať iba s hadicou od  vysávača, naučili sa prepichnúť zemiak plastovou slamkou a nakoniec si vyrobili zo slamky píšťalku. Veríme, že odteraz fyzika a chémia nebudú pre našich žiakov nudné predmety, ale naopak, že sú plné zaujímavostí, ktoré sa používajú v bežnom živote a pritom si to ani neuvedomujeme.

 • Jesenné účelové cvičenie

  5. 10. 2018

  Jesenné slnečné, i keď trocha veterné, počasie nás vylákalo von do prírody. Nebola to iba taká obyčajná prechádzka, ale žiaci II. stupňa absolvovali predpísané účelové cvičenie. Vybrali sme sa do "čárskeho hája" - tak všetci volajú neďaleký les. Žiaci si precvičili pohyb a orientáciu v teréne, určovali svetové strany bez kompasu, rozoznávali druhy stromov a rastlín. Pokúsili sa nájsť aj hríby, ale ich košíky zostali takmer prázdne.   Cieľom nášho účelového cvičenia bolo podporiť zdravie a odolnosť organizmu, vytvoriť u žiakov pozitívny vzťah k prírode a pohybovým aktivitám, oboznámiť žiakov s prírodnými lokalitami blízko obce, naučiť sa v nich orientovať a získať istotu pri pohybe v teréne, ale aj viesť žiakov k ochrane životného prostredia.

 • Školské dni športu - október

  3. 10. 2018

  Prvýkrát v novom školskom roku sa uskutočnil školský deň športu. Ani nečakaný dážď neprekazil pravú športovú náladu. Žiaci súťažili v preskoku cez švihadlo, kopaní penált, hode medicinbalom a vybíjanej. Za každú disciplínu boli triedam pridelené body a ich celkový súčet určil víťaza. Stali sa ním žiaci 7. triedy. Putovný pohár im slávnostne odovzdala pani riaditeľka. Veľkú pochvalu si zaslúžia naši piataci. Prejavila sa ich šikovnosť, rýchlosť a obratnosť - vo vybíjanej porazili deviatakov, ôsmakov aj šiestakov. So siedmakmi vo finále prehrali iba o jedného.  Pán učiteľ Koczúr, aké prekvapenie pre nás prichystáte nabudúce? Aj takýmito malými športovými aktivitami pomáhame pri vytváraní kladného vzťahu detí k pohybu.

 • Lingvafest 2018

  29. 9. 2018

  V sobotu 29. 9. 2018 sme sa vybrali s pani učiteľkou Cintulovou z krúžku Talentárium do Bratislavy, kde sme navštívili Lingvafest. Toto podujatie sa uskutočnilo na pôde Ekonomickej univerzity a jeho úlohou bolo motivovať ľudí k učeniu sa cudzích jazykov. Skúsili sme simultánny preklad z cudzieho jazyka, interaktívnu hru so slovíčkami i rýchlokurz japončiny. A na záver nemohla chýbať návšteva Auparku.

strana:

Novinky

Kontakt

 • Základná škola Čáry
  Školská 285, 908 43 Čáry
 • 034/6592427

Fotogaléria